A gördeszkázás története
Az első gördeszkások az 1960-as évek kaliforniai szörfös fiataljai közül kerültek ki, akik a deszkáikra kerekeket szereltek. Ez volt az első gördeszka, ami szinte csak szlalomozásra volt alkalmas. 1970 után megjelentek az első gördeszkákkal foglalkozó cégek. Az első szabadtéri skateparkot 1976-ban építették fel Floridában. Ezt persze hamarosan több száz követte, egész Észak-Amerikában. A leghíresebb deszkások ekkoriban Tony Alva, Jay Adams és Tom ‘Wally’ Inoyoue voltak. Minden idők egy legismertebb gördeszkása Tony Hawk.
A legnépszerűbb ma az utcai (street) stílus, ahol a “hivatalos” megfogalmazás szerint minden olyan, az utcán is potenciálisan előforduló akadály felállítható, amin trükköket lehet végrehajtani. Leegyszerűsítve: át lehet ugrani, le lehet csúszni róla, meg lehet fordulni fölötte stb. Magyarországon 1985-ben jelent meg a sportág. A hőskor egyértelműen a Hősök teréhez köthető, ahol kialakult egy deszkás társaság. Az első hazai felfutás az 1990-es évek első felére tehető, a második néhány éve kezdődött. Az utóbbi egy-két évben viszont megjelent egy új, tizenéves generáció.
Freesyle trükkök street-re
Kezdetben volt a street stílus, igaz, itt még nem jelentek meg a pörgős trükkök, csak az Ollie-k. De, már a nyolcvanas évektől beszélhetünk freestyle irányzatról is, amelynek deszka lapjai már nagyban hasonlítottak a mai babapiskóta alakra. Viszont sokkal kisebb volt a méretűk, de az elejük és végük már felhajtott volt. Ezekkel a lapokkal már flip-es trükköket is lehetett művelni.
Azonban, jelentősen fejlődésnek indult a street ág is, és lassan átvette a freestyle-ban született trükköket. Ehhez mérten pedig a gördeszkák formája is tovább alakult.
A street irányzatban pedig egyre inkább fokozódtak, és egyben letisztultak a trükkök, melyeket már lépcsőre, korlátra is átvittek a riderek.
Ma már múltidéző a kiskerék
A 90-es évek közepén az egészen kis kerekű futóműves deszkák is megjelentek, melyek kiválóan alkalmasak voltak flip-es trükkökre. Hiszen könnyebb volt a deszka, jól lehetett vele lejtőzni, és gyors volt. De, a kis kerekű deszkák egyre inkább kiszorultak a piacról, mert jöttek a Grind-olós trükkök, amelyekhez előnyösebb a nagy kerék, hogy ne akadjon be a felfüggesztés.
Ma a riderek főként 50-54-es kerekeket használnak. De, a kerekek piacán azért egyaránt megtalálhatóak a kis és nagy futóművek, éppen azért, hogy a 60-as és 80-as évek életérzését visszaadják.
A gördeszka részei
Hardware:Hardver
Griptape:Griptape
Deck:Lap
Riser:Emelő
Wheel:Kerék
Truck:Függő
Bearing:Csapágy